A szaunázás jótékony hatásai
A szauna története több ezer éves múltra tekint vissza, elsősorban az északi népeknél. Különféle népcsoportoknál különféle fajtái alakultak ki a történelem során. Ezért a szauna fogalmának definíciója nem lehet egyértelmű, és különösen a szaunázós népeknél különféle köztes megoldások is kialakultak. Az alábbiakban a legismertebb formáról, a finn szaunáról lesz szó.
A szaunázás nem csak élményt és felfrissülést jelent, de kényezteti a bőrt, javítja a közérzetet, edzi az ereket és még a vírusokat is elűzi. Erről a kellemes és hasznos kikapcsolódási formáról olvashatunk most.
Szépít, gyógyít!
A szauna valóságos csodát tesz a bőrrel, hiszen a forróságban az anyagcsere a két-háromszorosára fokozódik. A felső hámréteg megduzzad, az elszarusodott bőrsejtek fellazulnak és a zuhany alatt könnyen lemoshatók. Az elhalt szarurétegek eltávolítását megkönnyítheti a dörzs- és masszázsszivacsok használata is.
A szaunában uralkodó melegre és párára élénken reagál az egész szervezet, ráadásul a forróságban elpusztulnak a kórokozók is, így kifejezetten ajánlott például a felső légúti, hurutos betegségek esetén vagy éppen influenzajárvány idején – megelőzésképp.
Értréning
A szaunázás igazi tréning az erek számára. Amikor ugyanis a forró kabinból kilépve a langyos vizes lemosás után a merülő fürdőbe csobbanunk a kitágult véredények villámgyorsan összehúzódnak. A vér ráadásul könnyebben is áramlik, hiszen csökken az érrendszer periférikus ellenállása. A szív egyre keményebben dolgozik, hogy megfeleljen a megnövekedett igényeknek. Így tehát a szaunázás éppolyan edzés a szívnek, mint a futás a lábizmoknak. Ráadásul a felgyorsult keringés a verejtékmirigyeket is arra ösztönzi, hogy felszabadítsák a felgyűlt salakanyagokat, így a méregtelenítés is beindul. Mindezeken felül a feszültség, a stressz oldására is kiváló ez a módszer.
Hogyan érdemes kezdeni?
Az átlagos testhőmérséklet a szaunában rövid idő alatt 37 fokról 39 fokra, vagy akár magasabbra emelkedik, az egész testen megjelennek az izzadtságcseppek. Első körben 8-12 percig ajánlatos bent maradni. Ha azonban valaki csak rövidebb ideig bírja a forróságot, nem szabad erőltetnie, lépjen ki nyugodtan a kabinból. Ekkor következik a vacogás, amikor érdemes a jó keringés érdekében pár lépést tenni a hűvös levegőn. Ezután jöhet a hideg zuhany ideje, ami még azoknak is ajánlatos, akik később a hideg vizű medencében is elmerülnek. Csak a forró és a hideg hatások váltakozása hozza létre az igazi szauna-effektust, az izzadás önmagában nem elegendő. A szaunában eltöltött körök közt – optimálisan három kör ajánlott – feltétlenül muszáj ugyanannyi időt pihenni, mint amennyit szaunáztunk, hogy a szervezetnek legyen ideje regenerálódni.
Alapszabályok
- Nagyon fáradtan ne menj szaunázni.
- Szánj rá elég időt, legalább másfél-két órát.
- Higiéniai okokból használj bent fürdőlepedőt, vedd le kint a papucsot, előtte is zuhanyozz le és törölközz szárazra.
- Szaunázás előtt ne igyál túl sokat, utána viszont annál többet: ásványvizet, gyógyteákat, gyümölcsleveket.
- Sportolni, úszni csak szaunázás előtt szabad, utána vagy közben nem, nagyon megterhelné a szervezetet.
- Tarts 5-10 perces szünetet minden menet között, az utolsó alkalom után pedig hosszabbat.
- Lázasan, gyulladásos állapotban nem szabad szaunázni. Akinek egészségügyi problémája van (például visszeresség, magas vérnyomás), kérje ki szakorvos véleményét a szauna használatáról
The post A szaunázás jótékony hatásai appeared first on Alföldfa.hu.